Browar przemysłowy w Rybniku powstał w 1880 roku z inicjatywy przemysłowca Jakuba Müllera. Rodzina Müllerów nie tylko prowadziła w Rybniku biznes – została także zapamiętana z działalności charytatywnej, a ich zakład miał opinię jednego z najlepszych pracodawców w mieście.
Początkowo zakład był własnością kolejnych przedstawicieli rodziny Müllerów, a od 1936 do 1939 roku wchodził w skład spółki Browary Rybnickie Sp. z o.o. Do 1945 roku w browarze była prowadzona produkcja piwa jasnego ale także wody mineralnej. Browar korzystał bowiem ze źródła z doskonałej jakości wodą umiejscowionym przy dzisiejszej ulicy Jeana Chalotta, którą zresztą do dziś cieszą się mieszkańcy kilku ulic w centrum Rybnika.
Po II Wojnie Światowej browar oczywiście znacjonalizowano. W 1951 roku przyłączono go do Górnośląskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu i był jednym z zakładów produkujących piwo w ramach tej grupy – innymi były zakłady w Gliwicach, Siemianowicach, Raciborzu, Częstochowie i Bytomiu. W latach 60-tych XX wieku zakład rozbudowano zwiększając jego moce produkcyjne do 200 000 hektolitrów piwa rocznie. Rybnickim piwem raczyli m.in. górnicy kopalń „Jankowice”, „Chwałowice” i „Rymer”, którym pracodawca wprost zalecał przepłukanie gardła złocistym napojem po szychcie. Na regionalny rynek trafiało piwo jasne i niskoprocentowe ciemne, które starsi rybniczanie pamiętają m.in. z dworców kolejowych na których było sprzedawane.
W 2000 roku zakład trafił w ręce Browaru Strzelec i od 2002 roku wchodził w skład grupy piwowarskiej Brok – Strzelec SA. Niestety już w 2004 roku zaprzestano w zakładzie produkcji piwa, a w 2005 browar został sprzedany spółce Royal Unibrew. Nowy właściciel nie wznowił produkcji piwa i odsprzedał zakład – w latach 2005–2007 budynki browaru zostały przebudowane na cele handlowo-usługowe.
Obecnie na terenie zakładu piwowarskiego mieści się centrum handlowe Focus Park. Pamiątką po zabudowaniach dawnego browaru jest fragment komina oraz budynek słodowni. Jest też tablica wspominająca przemysłową historię tego miejsca, którą teraz pragniemy odtworzyć.
Focus Park wpisuje się bowiem w historię Rybnika, w historię zakładu prowadzonego przez rodziny Müllerów, który przetrwał burzliwe czasy dwóch wojen światowych i po 1945 roku przez długie lata był jednym z najważniejszych pracodawców w mieście.
Funkcjonował w jego sercu, dokładnie tak jak dzisiaj centrum handlowe Focus Park.