Wydarzenia
Data obowiązywania: 23.02 - 24.02.2019

Dni Dawcy Szpiku oraz akcja charytatywna dla przyszłego rybnickiego hospicjum w Focus Parku Rybnik

„Pomagamy z sercem” to hasło przewodnie nadchodzącego weekendu w Focus Parku Rybnik. Kolejne Dni Dawcy Szpiku Fundacji DKMS będą miały miejsce 23-24 lutego, w godzinach 10:00-20:00. W tym roku dedykowane są 41-letniemu Miłoszowi z Jastrzębia-Zdroju. Równocześnie w sobotę, 23 lutego, w godzinach 15:00-18:00, Fundacja Puls-Med przeprowadzi akcję charytatywną, z której cały dochód przeznaczony będzie na budowę hospicjum stacjonarnego w Rybniku. Przyjdź i włącz się w charytatywny weekend w Focus Parku.

Najbliższa akcja Fundacji DKMS dedykowana jest 41-letniemu Miłoszowi z Jastrzębia-Zdroju, mężowi, tacie dwójki dzieci oraz pracownikowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej. U Miłosza zdiagnozowano zespół mielodysplastyczny (MDS) – rodzaj nowotworu krwi. Jego życie prywatne, rodzinne, zawodowe wywróciło się do góry nogami. Badania, leczenie chemią, szpitalne korytarze stały się dla Miłosza codziennością. Kilka lat temu on i jego żona zarejestrowali się w Bazie Dawców Szpiku. Nigdy nie przypuszczali, że to dla Miłosza będzie szukany dawca, że to on będzie potrzebował przeszczepu. Jak sam mówi: „Życie potrafi nas zaskoczyć, nie zawsze pozytywnie. Trzeba się z tym zmierzyć, przejść przez to”. I apeluje: „Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku! Pomóż wszystkim chorym w walce z chorobą!”.

Akcja w Focus Parku polega na rejestracji potencjalnych dawców i pobraniu wymazu z policzka za pomocą pałeczki z wacikiem. Dalej próbka wymazu trafia do badania. Jeżeli materiał genetyczny zostanie dopasowany, fundacja skontaktuje się i zaprosi nas na pobranie szpiku kostnego lub komórek macierzystych. Obie procedury są powszechnie stosowane na całym świecie już od lat 80. XX w. i nie wiążą się z ryzykiem dla dawców. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronie fundacji: www.dkms.pl.

Strefa rejestracji znajdzie się na parterze galerii w weekend 23-24 lutego, od 10:00 do 20:00. Zapraszamy do aktywnego udziału w akcji.

Budujemy hospicjum w Rybniku

Równocześnie w sobotę, 23 lutego, od 15:00 do 18:00, Fundacja Puls-Med przeprowadzi akcję charytatywną, z której dochód w całości przeznaczony zostanie na budowę powstającego w Rybniku hospicjum stacjonarnego. Organizatorzy przygotowali kilka form włączenia się w akcję zbierania pieniędzy: można wziąć udział w sesji fotograficznej i wykupić zdjęcie za 20 złotych, kupić płytę „Każdy dzień jest początkiem” z utworami artystów związanych z Rybnikiem – koszt płyty to 45 złotych, albo kupując jeden z gadżetów Fundacji Puls-Med. W programie zbiórki przewidziano również spotkanie z chórem Autograph, współtwórcą płyty.

Zbiórka charytatywna Fundacji Puls-Med odbędzie się na parterze rybnickiej galerii Focus Park, 23 lutego, od 15:00 do 18:00. Serdecznie zapraszamy.